Rok 2018

Spolek Zahradní dvůr Listen a další občané ze Strak oznamují, že se

v sobotu 15. září 2018

koná:

Oslava podzimu a sklizně úrody ve Strakách.

Oslava  začíná za:
týdny
-23
-6
dní
0
-6
hodin
0
-3
minut
-5
-2
vteřin
-3
-1

 

 

AKTUÁLNĚ

[5. 9. 2018] Video pozvánka ke sdílení zde:

[19. 8. 2018] Můžete dále sdílet a taktéž si prohlédnou náš aktuální leták – upoutávku.

[1. 8. 2018] OSLAVA PODZIMU A SKLIZNĚ ÚRODY se tento rok koná v rámci tradičního „Setkání rodáků a příznivců obce Straky“ a tudíž vedle „Oslavy“ v Zahradním dvoře bude na návsi také pestrý program.

Bude se hrát, diskutovat a zpívat. 🙂

 

 

O NÁS

Vesnice Straky se rozkládá po obou březích potoka Doubravka 8 km severozápadně od okresního města Nymburk v nadmořské výšce 196 m. Chloubou obce je rozsáhlá  náves s mohutnými kaštany a lípami.  První záznam o obci je z roku 1323, kdy větší část náležela Bartošovi z Valečova.

Majitelé se měnili, vesnice patřila ve 14. století k panství Benáteckému, později až do roku 1848 k panství Loučeňskému. V roce 1654 měly Straky 35 domů. V roce 1733 měla obec 221 obyvatel, po roce 1900 se počet stabilizoval na 800-900 obyvatel.

Na počátku 20. století přistoupila rakouská vojenská zpráva k vybudování nového moderního vojenského cvičiště, které ovlivnilo život obce na příštích 70 let.  Po celou dobu své existence byly Straky obcí převážně zemědělskou a řemeslnickou.  V padesátých letech bylo v obci 240 domů a 800 obyvatel, z toho 200 zemědělských hospodářství. Dnes má obec 535 obyvatel.

Zajímavostí obce je kaplička na návsi. Kdy a kým byla postavena není známo. Byla zasvěcena sv. Janu Křtiteli. Důkladně byla opravena v letech 1868 – 1874. V roce 1902 byl pořízen obraz nanebevzetí  Panny Marie a kaplička zasvěcena sv. Panně Marii. V roce 2005-2006 byla provedena celková oprava včetně výměny oltáře a znovu pozlacení kříže na kopuli věže.

Od roku 2002 se rozrůstá na kraji obce směrem na Všejany nově založená zahrada u bývalé zemědělské usedlosti, jež dostala jméno dle zahrady Zahradní dvůr. Na její podporu a využití bylo založeno občanské sdružení, dnes Zahradní dvůr LISTEN z.s., které se věnuje  její péči a využití. Spolu s dalšími nadšenými lidmi a podporovateli zde již několik let pořádáme různé akce.

Chuť něco smysluplného a užitečného tvořit si zasluhuje podpořit, to sami dobře víme. I my chceme  podpořit  lidi, kteří chtějí v podobném duchu něco dělat. Proto vznikla myšlenka uspořádat Oslavu podzimu ve Strakách a nabídnout náš prostor i ostatním lidem. A zajímavých lidí, kteří se snaží  dělat poctivé řemeslo je mnoho.  Stačí se pozorně dívat kolem sebe.  Pouze je přes mnoho každodenních starostí nevidíme.

Nechte v tento den starosti doma a s dobrou náladou a otevřenou myslí přijeďte 15.9. do Strak na Oslavu podzimu.

Každá dobrá věc, tak jako rostlina, potřebuje péči a podporu, aby vydala své plody.

 

 

PROGRAM

Začínáme zahájením ve 13.00.

Protože účelem naší akce je i podpora lidí, kteří zušlechťují svěřenou půdu a kvalitně zpracovávají to, co z půdy pochází nebo na půdě žije, promluví po zahájení:

 • Ing. Vít Syrový na téma „Zdravá půda, dravé potraviny, zdravý život“.

Z dalších příspěvků během odpoledne:

 • pan Stanislav Rudofský – předseda Cechu českých vinařů  – „Obnova historických vinic v Čechách“ www.cechcv.cz

Nelze opomenout kulturní program:

 • 14.30 – hudební uskupení Nestejskáme si“„Královská lípa vypráví“
  Literárně hudební pořad ke 100.výročí vzniku československého státu.
  Účinkují: Hana Antošová – soprán, Dita Veselá – alt, zobcové flétny, lesní roh, Jan Stejskal – tenor, klavír, Milan Antoš – baryton, Martin Pecháček – klavír, varhany, zpěv
  V pořadu zazní lidové písně, renesanční hudba, písně národního obrození, ukázky z díla F. Škroupa, Ant. Dvořáka i současné písně autora pořadu Jana Stejskala. Obsahem pořadu je vyprávění tisícileté klokočovské lípy, ležící v jižní části Železných hor. Na pozadí příběhu probíhají důležité historické události naší země.
 • 17.00 „KONCERT PRO ZEMI“Ján Světlan Majerčík
  Koncert rodofolkového slovenského písničkáře, který zpívá o tom co vidí, slyší a hlavně cítí. – www.janomajercik.sk   www.tvnatura.cz/archiv/video/80-jano-svetlan-majercik?do=update

Doprovodný zážitkový program pro děti i dospělé zajišťuje šermířská skupina „Poutníci štěstěny“ z Milovic. Bude možné si vyzkoušet a osahat historické zbraně pod vedením zkušených šermířů. www.poutnicistesteny.cz

Celý kolorit oslavy úrody doplní Podzimní jarmark s  prodejními stánky regionálních výrobců a nabídka dobrot všech chutí.

Vstupné: dobrovolné

 

 

PODZIMNÍ JARMARK

Našeho podzimního jarmarku se zúčastní tito výrobci a řemeslníci:
 • Pekařství Kejval
 • Medová farma Poděbrady
 • Radim Řehák – vína z léčivých rostlin
 • Farma Momtamilk – mléčné výrobky, mléko a bylinné směsi
 • Miroslav Řehák – zelimář z Dřís
 • Ovčí sýry – farma Košík
 • Marmošky od Jožky z Hlavence

a další výrobky…

Upřednostňujeme ty, jejichž výrobky a výpěstky pocházejí z darů české země.
 

 

 

KUDY K NÁM

PĚŠKY
Nadšenci pochodové turistiky se do Strak dostanou z přilehlých obcí Všejany, Čilec, Zbožíčko a Krchleby.

NA KOLE
Odvážní sportovci se dle zvolené trasy dostanou od různých směrů.

VLAKEM
Vlaková doprava Vás dopraví maximálně do obce Všejany. Odtud Vás pak čeká ještě 2.9 km pěší chůze.

AUTOBUSEM
Autobusy do Strak jezdí pouze ve všední dny!!!!

AUTEM
Pro návštěvníky, kteří přijedou autem, bude připraveno vyhrazené parkoviště na kraji obce.

MAPA

 

 

KONTAKT A INFORMACE

info@oslava-podzimu.cz

 

 

AKCI PODPORUJÍ